Naar hoofdinhoud

Kerk-zijn met mensen met een verstandelijke beperking

Mensen met een verstandelijke beperking vormen een grote groep in onze samenleving. Toch zien we hen niet altijd terug in de maatschappij en ook niet in onze manier van kerkzijn. Hoe is dat mogelijk? En hoe kan inclusief kerkzijn meer worden dan een verlangen? 

Participatie van mensen met een verstandelijke beperking (ruim 1,1 miljoen!) in de maatschappij is kwetsbaar. Vaak kunnen ze lastig meekomen of worstelt de maatschappij met wie zij zijn. Ook in kerken zie je dat terug. De wil van mensen met een beperking is er wel om volop mee te doen en ook kerken hebben het verlangen om inclusief te zijn, en toch is het lastig om verder te komen dan een voornemen.

In de nieuwe basiscursus ‘Kerkzijn met mensen met een verstandelijke beperking’ - een praktisch-theologische verkenning van inclusie, kwetsbaarheid en wederkerigheid  ga je aan de slag met de vraag hoe mensen met een verstandelijke beperking de kerk daadwerkelijk kunnen verrijken. En dat kan niet zonder jou. Je ontmoet hen in je eigen context, verdiept je in hun wereld, bevraagt je mensvisie, theologische en pastorale beelden en ontwikkelt ideeën voor je eigen dagelijkse  praktijk.

De cursus is een samenwerking tussen de Theologische Universiteit Utrecht en de Protestantse Theologische Universiteit en komt voort uit ELIM (Expertisecentrum Levensbeschouwing en Inclusie van Mensen met een beperking). 

  • Doelgroep

    Predikanten, kerkelijk werkers, geestelijk verzorgers, studenten master geestelijke verzorging/ predikantsmaster, studenten CHE.

  • Doelstelling

    • Je ontmoet mensen met een verstandelijke beperking, vergroot je je kennis over hen en hun leefwereld en groei je in je omgang met hen
    • Je refecteert kritisch op de verhouding tussen theologische visievorming op inclusie, de concrete geloofsbeleving van mensen met een beperking en je eigen pastorale praktijk
    • Je zet concrete stappen naar een praktijk waarin mensen met en zonder een beperking elkaar verrijken
  • Docenten

  • Kosten

    De cursuskosten bedragen € 725. Dit is inclusief koffie/thee en lunch.

  • Data en Locatie

    Maandag 25 mei en maandag 14 juni 2027
    PThU, Jansdam 14, Utrecht

    • Start 9.30 (inloop v.a. 9.15) 
    • Einde: 17.00
  • Aanmelden

    Aanmelden voor de cursus is momenteel nog niet mogelijk. Geef je belangstelling vast door dan houden we je op de hoogte zodra de aanmelding geopend is: