Naar hoofdinhoud

Barthianum 2026: Existentiële theologie

13 januari 2026 10:00

We leven in een tijd waarin de maatschappij veel theologische vragen oproept. Wat zien we als theologen eigenlijk gebeuren in alle politieke en maatschappelijke turbulentie? En vooral: welke rol kunnen theologen daarin spelen, of beter gezegd: wat is de opdracht van de theologie in deze tijd?

In 1933 voelde Karl Barth zich gedrongen om in een andere situatie over soortgelijke vragen een vlammend pamflet te schrijven: Theologische existentie vandaag! De term 'theologische existentie' speelt sindsdien een rol in de opleiding van theologen, en de laatste jaren weer in toenemende mate. Wat bedoelde Barth eigenlijk met dit begrip, en wat heeft het ons vandaag te zeggen?

In het Barthianum van 2026 gaan we met die vraag aan de slag. Na een korte inleiding over Barths tekst gaan we in groepen een passage uit dit pamflet lezen (dat kan in het Nederlands, het Engels of het Duits). We gaan dus heerlijk een ochtendje ad fontes, in het mooie nieuwe gebouw waar de PThU zetelt.

Kosten

De kosten zijn € 30. 

Studenten en promovendi hebben gratis toegang. Wel graag opgeven via het aanmeldformulier voor studenten en promovendi.

In de Internationale Barth Conferentie van 16-18 maart, die ook in Utrecht wordt gehouden, staat dezelfde tekst centraal. Van harte aanbevolen!

Praktische informatie

  • Locatie: Jansdam 14, Utrecht
  • Tijd: We beginnen om 10.00 uur (inloop vanaf 9.30 uur) en we sluiten af om 13.00 uur.

Aanmelden