In memoriam: Prof. dr. Hector Patmore
Op 14 september bereikte ons het droevige bericht dat onze oud-collega Hector Patmore op 45-jarige leeftijd om het leven is gekomen bij een bergwandeling in Schotland.
Warme persoonlijkheid
Hector Patmore kwam in 2008 bij de PThU binnen als onderzoeker op het NWO-project “A Jewish Targum in a Christian World”. Hij was kort daarvoor in Durham gepromoveerd op de vroege receptie van Ezechiël 28:11-19.[1] Binnen ons team werd hij verantwoordelijk voor de Italiaanse en Asjkenazische manuscripten van Targoem Samuel. Hij stortte zich met enorme energie en werklust op het nieuwe onderzoeksproject. Met zijn scherpe intelligentie en warme persoonlijkheid was hij een zeer waardevolle aanvulling op ons team. Hij was een echte teamspeler.
Ondertussen had hij nog besloten dat hij naast een wetenschappelijke carrière ook de kerk wilde dienen en hij werd tot priester gewijd in de Anglicaanse kerk. Na de succesvolle afronding van het onderzoeksproject[2] moest hij de PThU helaas verlaten, maar het contact met de leden van het Kamper onderzoeksteam bleef bestaan.
Onderzoek naar Targoem-manuscripten
Met een indrukwekkend doorzettingsvermogen wist hij zich op de moeilijke arbeidsmarkt van ons vakgebied via tijdelijke aanstellingen in Cardiff, Oxford, Nottingham, Straatsburg en Jeruzalem uiteindelijk een vaste benoeming in Leuven te verwerven. In de loop der jaren heeft hij zich beziggehouden met het verschijnsel demonen in het jodendom en christendom in de oudheid, waar uiteindelijk een mooi boek uit voortgekomen is.[3]
In Leuven nam hij ook het onderzoek naar Targoem-manuscripten weer op, waarmee hij aan de PThU was begonnen. Hij startte een eigen onderzoeksproject Textevolve: A New Approach to the Evolution of Texts Based on the Manuscripts of the Targums. Voor dit onderzoek ontving hij een prestigieuze beurs van de European Research Council (ERC).
Voortzetten traditie
In het kader van dat project mocht ik vorig jaar samen met PThU alumnus en gasthoogleraar Willem Smelik opponeren bij de promotie van zijn eerste promovendus als hoogleraar aan de KU Leuven.[4] Voor ons was dat een bijzonder moment, dat voelde als het doorgeven van het stokje. Hector Patmore zette zo de traditie die indertijd in Kampen in gang gezet was door prof. Johannes de Moor voort.
Hector zal intens worden gemist: in de eerste plaats door zijn vrouw en kinderen, maar ook door de vele wetenschappers en studenten voor wie hij in zijn korte leven van grote betekenis is geweest. Zijn nagedachtenis zij tot zegen!
Dineke Houtman
Prof. em. Jodendom en Joods-Christelijke Relaties
[1] Gepubliceerd als Adam, Satan, and the King of Tyre: The Interpretation of Ezekiel 28:11-19 in Late Antiquity (Jewish and Christian Perspectives 20; Leiden: Brill, 2012).
[2] Zijn bijdrage werd later gepubliceerd als The Transmission of Targum Jonathan in the West. A Study of Italian and Ashkenazi Manuscripts of the Targum to Samuel (JSS Supp. 35; Oxford: University Press 2015).
[3] Hector M. Patmore & Josef Lössl (eds.), Demons in Early Judaism and Christianity. Characters and Characteristics (Ancient Judaism and Early Christianity 113; Leiden – Boston, MA: Brill 2022).
[4] Het proefschrift, dat beoordeeld werd met de hoogste eer, verscheen dit jaar als monografie: J. Verrijssen,The Liturgical Targum: The Aramaic Translation of the Torah in Mahzorim (SuppAS 21, Leiden: Brill 2026).