Consultatie: Gevaarlijke herinneringen – over transformatief leren in theologisch onderwijs
Van 3 tot en met 5 november 2025 verwelkomt de Protestantse Theologische Universiteit (PThU) opnieuw collega’s van de Stellenbosch University (SU) en de University of the Western Cape (UWC) uit Zuid-Afrika. Tijdens deze jaarlijkse ontmoeting wisselen onderzoekers en docenten theologische perspectieven uit en werken zij samen aan thema’s die kerk, academie en samenleving raken.
Gevaarlijke herinneringen
Centraal in de gesprekken staat dit jaar het thema Dangerous Memories: Towards Transformative Learning in Theological Education through Reflections on Church, Slavery, Racism and Xenophobia. Het begrip Dangerous Memories van de Duitse theoloog Johann Baptist Metz vormt sinds 2024 een belangrijk referentiepunt in de samenwerking tussen de drie universiteiten. Deze term verwijst naar herinneringen die niet zonder risico zijn: ze doorbreken culturele amnesie en confronteren ons met pijnlijke erfenissen van onrecht en ontmenselijking.
Theologisch onderwijs in het licht van herinnering
Na eerdere consultaties over economie en ecologie staat dit jaar het theologisch onderwijs zelf centraal. Wat betekent het om te werken mét en áán gevaarlijke herinneringen? Hoe daagt dit ons uit – als partners uit Zuid-Afrika en Nederland – om ons onderzoek en onderwijs explicieter te verbinden met de vorming van nieuwe generaties theologen?
De gesprekken verkennen de wereldwijde verstrengeling van onze kerken met crises die de toekomst bedreigen, de doorwerking van slavernij in theologisch denken en onderwijs, en de bijbels-theologische perspectieven die richting geven aan christelijke gemeenschappen vandaag.
Uitnodiging
De PThU nodigt collega’s, promovendi en studenten van harte uit om deel te nemen aan een of meerdere sessies van deze ontmoeting. Meer informatie is verkrijgbaar bij Dorottya Nagy of Erica Meijers.