IRILIS agenda
- Feedbackbijeenkomst Onderzoeksagenda ErfgoedBent u werkzaam in het academisch onderzoek naar religieus erfgoed, of in een museum of instelling die religieus erfgoed beheert? Dan heeft u de gelegenheid om te reageren op de concept-onderzoeksagenda van de Nationale Onderzoeksraad Erfgoed, op dinsdag 4 februari 2025, 14.00 tot 17.00 uur, in Museum Catharijneconvent te Utrecht.
- Lezingenreeks De eredienst: Nieuwe blikken op oude rituelenDe Thomas en de Oudekerkgemeenschap in Amsterdam organiseren een lezingenreeks over de eredienst, waarin deskundigen uit diverse vakgebieden de verschillende aspecten van deze samenkomst belichten. Met inspirerende bijdragen van gerenommeerde sprekers en ruimte voor reflectie en dialoog biedt deze reeks een frisse kijk op de betekenis en beleving van de eredienst.
- Wat beweegt de pelgrim?
Symposium Camino AcademieDe pelgrimage kent veel verschillende vormen en pelgrims zijn er in alle soorten en maten, maar wat alle pelgrims hoe dan ook gemeen hebben: ze zijn in beweging. En dat niet alleen: pelgrims worden ook bewogen. Over het letterlijk in beweging zijn van de pelgrim heeft de Camino Academie in 2024 een symposium georganiseerd; het bewogen worden, de soms ingrijpende ervaringen die worden opgedaan, willen we in 2025 belichten. - Symposium ‘Van David tot vandaag – Muziek in de liturgie tussen traditie en vernieuwing’Welke plaats mag muziek innemen in het geheel van een eredienst? Een spannende vraag, die heel verschillend wordt beantwoord. Terwijl de ene gemeente kiest voor gedragen psalmgezang met ingetogen orgelbegeleiding, staat in een andere kerk een complete band op het podium die allerhande liederen op popmelodieën ten gehore brengt. Zijn deze verschillen alleen een kwestie van smaak, of valt er vanuit Schrift, traditie en theologie meer over te zeggen?
- Collecting Global HeritageUniversiteit Leiden en Vrije Universiteit Amsterdam organiseren samen een themamiddag in het kader van het gedeelde sectorplanthema ‘Cultureel erfgoed en identiteit: collectioneren, beheer en overdracht’.
- Symposium: Bewegen tussen kunst, erfgoed en geloofWat gebeurt er als een oude psalm opnieuw klinkt – niet in de kerk, maar in een concertzaal? Of wanneer een hedendaagse kunstenaar zich laat inspireren door religieuze symboliek, zonder zichzelf als gelovig te beschouwen? Wat maakt een kerkgebouw eigenlijk ‘heilig’, wanneer het ook dienstdoet als tentoonstellingsruimte of theater? Dergelijke vragen komen bij elkaar in het symposium op 3 oktober. Een rijke middag voor wie zoekt naar betekenis tussen het esthetische, het spirituele en het culturele.